Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 950 bin, dünyada ise 65 milyon #epilepsihastası bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 950 bin, dünyada ise 65 milyon #epilepsihastası bulunuyor. Yeryüzünde en yaygın ilk 10 hastalık arasında gösterilen rahatsızlığa karşı geliştirilen ‘inEpilepsy’ uygulaması ile #nöbet gelmeden 180 saniyeye kadar önce hasta ile yakınlarının görsel ve işitsel olarak uyarılması mümkün.

Uygulama ile detayları aktaran Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi #Nöroloji Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Eşref Akıl; “Dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birisi olan #epilepsi, doğuştan ölüme kadar her dönemde yaşanabiliyor. Tamamen #Türk yazılımı ile geliştirilen inepilepsy uygulamasında veriler #yapayzeka ile işlenerek, epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetler ayrıştırılıyor ve #kriz gelmeden 180 saniye öncesine kadar erken #uyarı alarmı oluşturuluyor. Bu sayede hastanın bulunduğu yerde kendini güvenli bir pozisyona alması sağlanıyor ve nöbetlerini güvenli alanlarda geçirmelerine destek oluyor” dedi.

Uygulamayı hayata geçiren İnsense Biyomedikal Yazılım’dan Assoc. Prof. Dr. Omer Faruk ERTUGRUL şunları söyledi; “Epilepsi hastası olan ayda birden fazla nöbet geçiren, nöbetlerini şiddetli olarak nitelendiren, dünya çapında 65 milyon kişi bu uygulamadan yararlanabilecek. Epilepsi krizleri için geçen her bir saniye çok önemli. Bizler de bu bilinçle hareket ettik. Epilepsi nöbeti gelmeden 180 saniye önce kullanıcıları uyaran uygulamamız ile hastalar erken uyarı sayesinde nöbetlerini güvenli bir şekilde atlatabilecek. Uygulamamız üzerindeki geliştirmelerimizi düzenli olarak yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde alacağımız yeni yatırımlarımız ile uygulamayı geliştirmeye ve epilepsi hastalarının hayat konforlarını iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi. Google Play Store ve App Store’dan indirebileceğiniz inEpilepsy, sınırlı sayıda kişiye talepleri üzerine ücretsiz kullanım hakkı da sunuyor.

Kaynak: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6978676549055098880/